Реєстрація    Увійти
Авторизація
Світовий теніс / Ролан Гаррос

Заява Джоковича на фоні загострення в Косові: пояснення тенісиста і реакція організаторів Ролан ГарросНапис на камері, який Новак Джокович зробив після стартової перемоги в Парижі, викликав обурення у Косово, поки на самому турнірі намагаються уникнути розвитку скандалу


Заява Джоковича на фоні загострення в Косові: пояснення тенісиста і реакція організаторів Ролан Гаррос


Що відбулось?

Новак Джокович після перемоги над Олександром Ковачевичем написав на об'єктиві камери: «Косово - серце Сербії! Зупиніть насильство».Причиною нового загострення в регіоні стала ситуація після місцевих виборів на півночі Косова, які бойкотували серби, що представляють там переважну більшість населення. За підсумками голосування міста очолили мери-албанці. Члени просербської місцевої партії "Сербський список" відмовились виконувати розпорядження миротворців відійти від будівлі муніципалітету і почали проривати кордон. Відомо, що у результаті сутичок із протестувальниками поранення дістали понад 30 службовців сил під керівництвом НАТО, які відповідають за забезпечення стабільності у регіоні. Президентка Косова Вьоса Османі звинуватила сербського президента Александра Вучича у спробі дестабілізації Косова через «нелегальні структури, перетворені на злочинні угруповання». 
Президент Вучич натомість звинуватив косовських спецпризначенців у застосуванні вогнепальної зброї, додавши, що миротворці не запобігли насильству та не захистили сербське населення регіону.

Європейський Союз засудив загострення та закликав сторони до деескалації ситуації і відповідальної поведінки. У США розкритикували рішення призначити мерів етнічних албанців «силовими методами». Косово також виключили з участі у військових навчаннях під керівництвом США в Європі. На думку аналітикині Центру балканських досліджень Катерини Шимкевич в інтерв’ю українським медів, ЄС, Рада Європи, США та НАТО всю провину за цю ескалацію переклали на владу Косова, тому потрібно очікувати більшого тиску саме на них у виконанні всіх пунктів угоди щодо сербських муніципалітетів.

Нагадаємо, у Косово незалежність від Сербії проголосили у 2008 році, яка була визнана у близько 100 країнах світу, при цьому спроби республіки увійти до провідних світових організацій (ООН, ЄС, Ради Європи, НАТО) донедавна не були успішними. Але у квітні 2023 року Комітет міністрів Ради Європи розпочав розгляд заявки про вступ Республіки Косово до складу організації, яке підтримали 33 з 46 держав-членів. Серед країн, які офіційно не визнають незалежність Косова, а зараз утримались або взагалі не стали брати участь у голосуванні в Раді Європи, були зокрема й Україна, а також Словаччина та Греція. Влада Сербії публічно пригрозила цим країнам наслідками у міжнародній взаємодії через те, що вони не проголосували «проти».«Точно не дійде до військового конфлікту - 90% того, що його не буде, - каже Катерина Шимкевич. - Ситуація має розвиватися за сценарієм, які бачать США та ЄС. Косово має виконати умови Брюссельської угоди, піти на створення асоціації сербських муніципалітетів. Цей пункт є предметом постійних суперечок останні місяці. Через це Сербія у цей раз отримала більшу прихильність від західних союзників Косова».+

Що сказав Новак Джокович?Після матчу тенісист більше розповів про свій меседж. "Я не політик і не маю наміру вступати в дебати. Мені, як сербу, боляче те, що відбувається в Косово, наших людей вигнали з муніципалітетів. Це найменше, що я міг зробити. Як громадська особа, незалежно від регіону, я відчуваю обов'язок продемонструвати підтримку нашому народу та всій Сербії. Я думаю, що багато хто не знає, яке майбутнє чекає Косово, але важливо проявляти гармонію в таких ситуаціях. Я не знаю, чи хтось мене покарає чи щось подібне, але я б зробив це знову. Я проти воєн і конфліктів будь-якого роду. Звичайно, я співчуваю всім людям, але ситуація з Косово є прецедентом у міжнародному праві і відповідно до статуту ООН ми всі знаємо про резолюцію 1244. Мені шкода, що ми опинилися в ситуації, яка відбувається. Я відчуваю відповідальність як громадський діяч надавати підтримку, і особливо я відчуваю це як син людини, яка народилася в Косово. Є багато причин, чому я написав це».Цій історії передують інші події, у яких Новак Джокович демонстрував свою позицію.У 2008 році на фоні протестів у Белграді, які спалахнули після оголошення Косова про незалежність, сербський тенісист надіслав відеозвернення на підтримку протестувальників, в якому сказав: «Ми готові захищати те, що належить нам по праву. Косово - це Сербія».Три роки потому в інтерв'ю німецькому виданню Der Spiegel він заявив, що не шкодує про свої дії. «Це Батьківщина моєї сім'ї і, власне, самої сербської культури, - сказав Джокович. «Я не шкодую про те, що зробив. Ми хочемо справедливості, але ми просто не можемо її отримати».У 2020 році посол Косова в Болгарії Едон Кана засудив Джоковича через пісню, під яку він святкував перемогу на Кубку ATP разом з іншими своїми товаришами по команді, - «Марш по річці Дріна». Її зокрема використовували ультранаціоналістичні сербські сили під час воєн, пов'язаних з розпадом Югославії. Батько Новака, Срджан Джокович, який народився в Косово, тоді публічно став на захист сина: «Соромитися нема чого, ми любимо свій народ і свою країну. Але ми не ненавидимо інших людей та інші країни. Ви прийшли в нашу країну і знаєте, що це наша свята земля, як Єрусалим для євреїв. Тому ми завжди будемо з нашим Косово і нашим народом внизу і не думаємо, що щось зміниться через 10, 20, 100 або тисячу років. Косово завжди буде серцем Сербії».Пізніше того ж року міністр закордонних справ Сербії в інтерв’ю згадав про тенісиста як твердого прихильника скасування статусу Косово як незалежної держави. Івіца Дачич зявив, що його уряд повинен «більше використовувати свої бренди», коли справа доходить до дипломатії і як приклад сказав про Джоковича. «Новак завжди запитує, що він може зробити. Він очікує кожного відкликання визнання Косова. Багато державних лідерів запитували мене про нього, і я подзвонив йому і попросив надіслати тенісні м'ячі або ракетки з його автографом».Що сказали у Косово?

Олімпійський комітет Косова закликав Міжнародний олімпійський комітет (МОК) і Міжнародну федерацію тенісу (ITF) вжити дисциплінарних заходів проти сербського тенісиста. У листі, написаному президентом ОКК Ісметом Краснікі і адресованому МОК, сказано, що послання Джоковича «порушило фундаментальний принцип статуту МОК щодо політичного нейтралітету і спричинило ще одну політичну заяву в спорті».

У ОКК заявили, що Джокович «вкотре сприяв пропаганді сербських націоналістів і використовував для цього спортивну платформу», тим самим підвищивши «рівень напруженості і насильства між двома країнами, Косово і Сербією».

Краснікі попередив, що якщо не буде вжито жодних заходів проти Джоковича, це «створить небезпечний прецедент того, що спорт може бути використаний як платформа для політичних повідомлень». «Я з повагою закликаю МОК відреагувати в рамках своїх повноважень і прошу Міжнародну федерацію тенісу дотримуватися принципів, регламентованих Олімпійською хартією, і провести розслідування з цього приводу, відкривши дисциплінарне провадження проти спортсмена».

CNN звернулася до ITF та МОК за коментарями з цього приводу, але не отримала швидкої відповіді.

Відомо, що у 2008 році сербський пловець Мілорад Чавич, який виграв тоді Чемпіонат Європи на дистанції 50 м батерфляєм із рекордом, був дискваліфікований зі змагань, а його рекорд анулювали через футболку із написом «Косово – це Сербія», яку він вдягнув на церемонії нагородження. Пізніше рішення щодо дискваліфікації скасували, а його рекорд повернули.

Тенісні чиновники Косова також мають намір надіслати офіційну скаргу до ATP, Міжнародної федерації тенісу (ITF) та Французької федерації тенісу (FFT). У заяві очільника Федерації тенісу Косова сказано, що «[Джокович] припустив, що він має коріння з Косово, тому що його батько народився [там]. Він жив у північній частині, і в цій частині є певні проблеми, і деякі миротворці, міжнародні солдати, були поранені, тому що серби напали на них. Гаразд, Джокович має певні зв'язки, у нього все ще є родина там, я гадаю, і він відвідував ту частину. Зрозуміло, що у нього є зв'язки, але Косово - незалежна країна, визнана ITF, Tennis Europe та міжнародною спільнотою, [але] він постійно нападає на нас щоразу, коли може це зробити. Згідно з Олімпійською хартією, основоположним принципом є те, що спортивні організації в рамках руху повинні дотримуватися політичного нейтралітету".

Що сказали спортивні чиновники у Франції?Французька федерація тенісу (FFT), яка організовує Ролан Гаррос, повідомила Reuters, що «не існує офіційних правил турнірів Grand Slam щодо того, що гравці можуть або не можуть говорити. FFT не робитиме жодних заяв і не займатиме жодної позиції з цього приводу».

Колишня генеральна директорка Федерації тенісу Франції, а нині міністр спорту Франції, Амелі Удеа-Кастера заявила, що директора турніру Амелі Моресмо «мала змогу обговорити це питання з Новаком і його оточенням", наголошуючи на принципі «нейтралітету на ігровому майданчику». Удеа-Кастера заявила, що політичні висловлювання «є неприйнятними»

.

На прохання прокоментувати висловлення політичних позицій під час турніру, таких як ті, які зайняли українські спортсмени та спортсменки, міністерка підкреслила, що вона «не ставить ці два питання на один рівень». «Коли ви несете меседж про захист прав людини, повідомлення, які об'єднують людей навколо загальнолюдських цінностей, спортсмен чи спортсменка вільні робити це. Але коли це войовничий, дуже політичний меседж, як у сербського тенісиста, це не повинно повторитися. У нинішніх обставинах важливо не втручатись». «Те, що відбувається з українками, які виступають в турі, настільки болюче і складне, що ми це [відмову потиснути руку] можемо зрозуміти, навіть якщо б ми все одно хотіли, щоб fair play був до кінця. Там присутній біль, і я це поважаю». Що сказали представники українського тенісу?

На рішення Новака Джоковича залишити такий напис на камері відреагували Олександр Долгополов і Сергій Стаховський.

Вони звернулись в першу чергу до тих, хто на позицію українців щодо ролі спорту та спортсменів у війні проти України стверджує, що ці поняття не треба змішувати.«Це вже політика чи ще спорт, - написав Долгополов. – Хммм. Ласково просимо до реального світу».«Як хтось сказав, тенісисти не можуть нічого зробити, щоб зупинити вторгнення росію в Україну», - додав Стаховський.На сьогоднішній пресконференції в Парижі запитали й Еліну Світоліну, чи вважає вона, що це «неприйнятно», коли спортсмени говорять на політичні теми і чи не дивно, що Новак Джокович має таку думку.

«Я думаю, що якщо ти [спортсмен] і щось підтримуєш, ти гадаєш, що це вірний шлях, ти повинен про це говорити. Якщо ти сидиш і розмовляєш із другом, ти скажеш свою думку, він скаже свою думку... Я не знаю, яка політика Сербії, чи це серце Сербії чи ні, але якщо Новак так думає, то так він і думає. Повертаючись до питання політики в спорті загалом, я просто думаю, як і всі українці про це говорили, що всі ці речі, вони пов’язані. Я не експертка, але я думаю, що кожен з нас трохи знає про те, що відбувається в його країнах. І політика, і спорт, і інші речі - для мене це просто частина твого життя як людини»
.

Друзі, проект "Великий теніс України" просить вашої підтримки!
Наш ресурс за весь час свого існування ніколи не мав спонсорів і існував тільки за рахунок реклами.
Зараз ми дуже хочемо зберегти наш проект і продовжувати розвиватися після нашої перемоги!
Підтримайте наш сайт будь-якою доступною для вас сумою ЗА ПОСИЛАННЯМ. Це займе рівно одну хвилину для вас і допоможе нам вижити, щоб продовжувати радувати вас новинами зі світу тенісу.
Дякуємо, що залишаєтеся з нами.
Все буде Україна! ??

? Читайте новини БТУ в соцмережах: FacebookTelegramInstagramYouTubeTwitterViber

 

Додано admin:  31/05/23 22:45  Переглядів: 4 356   Рейтинг:: +1  
1 0
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

Інформаційне повідомлення

Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі в даній статті.