Реєстрація    Увійти
Авторизація
Головне / Олімпіада / Статті

Дайджест подій. Росія хоче на Олімпіаду: Україна бореться на спортивному фронті, щоб ізолювати агресорів

Дайджест подій. Росія хоче на Олімпіаду: Україна бореться на спортивному фронті, щоб ізолювати агресорів
Поки ми жонглювали між повітряними тривогами, відключенням світла, допомоги військовим і потугами пережити цей багатостраждальний Відкритий чемпіонат Австралії, МОК активізував свої дії щодо повернення країни-терориста до олімпійської родини. Немає сумнівів, що це мало відбутись цього року.

По-перше, рік перед ОІ передбачає змагання за ліцензії, тому чекати довше просто немає часу.

По-друге, Росія, для якої Олімпіада та війна працюють в тандемі (про що ми пересвідчились вже двічі, як і Грузія у 2008), знову змінює акценти в публічному дискурсі від «країни, що веде підготовку до нападу» до «відкритого члена дружньої олімпійської родини, який виступає за мир».

По-третє, коли як не в рік 100-річчя Міністерства спорту РФ і 100-річчя Центрального спортивного клубу армії (вже опублікований наказ володимира путіна, в якому він уповноважує Міністерство оброни провести з цієї нагоди святкові заходи по всій країні) здобути перемогу на спортивному фронті і показати: Росію попри все вітають у цивілізованому світі. У цей же час ЦСКА запроваджує програму з реабілітації своїх терористів, які повернулись додому після війни проти України.

Не забуваємо, що цими балачками можна відволікти увагу від мобілізації, а також задовольнити запит власної аудиторії: торік опитування громадської думки свідчить, що саме скасування спортивних санкцій серед усіх інших росіяни бажають найбільше.

Україна та її партнери наголошують, що поки триває війна, агресорам не місце на міжнародних майданчиках. За рік ми побачили, як українці та ті, хто її підтримають, намагались зробити це за допомогою санкцій, бойкотів, закликів у різних напрямах: енергетичному, економічному, культурному. Тому несправедливо казати, чому ми прискіпуємось виключно до спортсменів. Спроби були різні, успішні та невдалі, попри це ми продовжуємо робити те, що вважаємо правильним і справедливим: інформувати громадськість та закликати світ ізолювати країни-агресори.

ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ ВІД ЖУРНАЛІСТІВ СУСПІЛЬНЕ. СПОРТ

25 січня
- Заява МОК про необхідність "додатково вивчити" можливість повернення росіян та білорусів до змагань.
26 січня
- Олімпійський комітет Азії офіційно підтвердив, що запрошує атлетів з РФ та Білорусі стати учасниками Азійських ігор.
26 січня
- Міністр молоді та спорту Вадим Гутцайт відреагував на ймовірне повернення атлетів з РФ та Білорусі, заявивши про можливий бойкот України.
27 січня
- Олімпійські комітети Європи залишили в силі відсторонення росіян від Європейських ігор-2023
27 січня
- Президент України Володимир Зеленський: "Запрошую пана Баха у Бахмут". Реакція на намір МОК повернути атлетів з РФ на міжнародні турніри.
27 січня
- Президент МОК уперше відреагував на заяву про ймовірне повернення росіян та готовність України бойкотувати Олімпіаду.
29 січня
- МОК разом з Олімпійським комітетом Азії запровадить спеціальну систему квот для атлетів з РФ
29 січня
- Володимир Зеленський написав листа президенту Франції щодо недопущення атлетів з Росії до Олімпіади в Парижі
30 січня
- "Концепція нейтрального статусу добре зарекомендувала себе". МОК опублікував заяву про ймовірне повернення росіян.

Нехай й було декілька винятків, теніс через свою слабку позицію, яку він сам вважає виваженою став інструментом, який працює на користь Росії й тих, хто (з хтозна яких причин) лобіює її інтереси. І зараз ми бачимо кульмінацію наслідків його «бажання залишитись поза політикою»: МОК ставить теніс у приклад того, як Росія та Білорусь продовжують виступи на спортивних змаганнях у нейтральному статусі і все добре. Тому щодо цієї заяви, в якій напряму як приклад вказано теніс, ми б хотіли поговорити окремо. Тож, чекайте на наш наступний огляд.

ГОЛОВНІ ТЕЗИ, ЯКІ ПОЧУЛИ ВІД МОК

В блозі «Ноу Баланса» тезово викладені основні моменти, про які заговорили в МОК.

«Значна більшість учасників консультацій з цього питання» висловилась за те, що:

- потрібно дотримуватись ідей Олімпійського руху в його обʼєднавчій місії;
- потрібно поважати права усіх атлетів не бути дискримінованими (цей пункт – відсилка до заяви Володимира Зеленського про те, що росіян не повинно бути серед учасників Олімпіади-2024. Натомість МОК сьогодні наголосив, що уряди країн не повинні вирішувати, хто з атлетів може брати участь у змаганнях, а хто ні);
- нікому з атлетів не можна забороняти змагатись, відштовхуючись від їхнього паспорта;

інше:
- заборонити проводити в Росії та Білорусі міжнародні змагання з олімпійських видів спорту;
- запобігти появі на таких змаганнях національної символіки Росії та Білорусі, в тому числі на трибунах (вочевидь, в контексті останніх подій на Australian Open);
жоден політик (член уряду або державного апарату) Росії та Білорусі не може бути запрошений на такі міжнародні змагання.

«В підсумку заява зводиться до одного і найважливішого – МОК не приховує, що хоче знайти шлях для повернення росіян та білорусів до міжнародних змагань.

Для цього виконавча рада назвала можливі умови участі росіян та білорусів у змаганнях. А саме:

- росіяни та білоруси змагатимуться як нейтральні спортсмени, жодним чином не представляючи свої країни (МОК тут посилається на те, що в деяких видах це й так уже відбувається, наприклад, в тенісі);
- змагатись можуть тільки ті росіяни та білоруси, які повністю поважають Олімпійську хартію, не чинять супроти мирної місії МОК, не порушують антидопінговий кодекс та не підтримують війну в Україні (кожного спортсмена перевірятимуть індивідуально на відповідність до цих положень, йдеться в заяві МОК);
- якщо спортсмен порушив якусь із цих норм, організатор змагань повинен негайно відсторонити його та позбавити участі, а міжнародна федерація відповідного виду заборонити виступати на інших майбутніх змаганнях.
Варто зауважити, що це не остаточне рішення МОК. Тобто, воно ще не означає беззаперечне повернення росіян та білорусів у міжнародний спорт – це питання ще будуть обговорювати надалі, консультуючись з усіма сторонами».

ЯКОЮ БУЛА РЕАКЦІЯ УКРАЇНИ

Володимир Зеленський, президент України: «Не можна не бути розчарованим заявами чинного очільника Міжнародного олімпійського комітету. Неодноразово з ним говорив і так і не почув, як він збирається захищати спорт від пропаганди війни, якщо поверне російських спортсменів у міжнародні змагання. Ми зробимо все, щоб світ захистив спорт від політичного та будь-якого іншого впливу держави-терориста, який просто неминучий, якщо російські спортсмени братимуть участь у змаганнях. І тим більше – у паризькій Олімпіаді».

«Намагання Міжнародного олімпійського комітету повернути російських спортсменів на змагання та Олімпійські ігри – це намагання сказати всьому світу, ніби терор може бути чимось прийнятним. Ми маємо бути впевнені в тому, що Росія не зможе використовувати її чи будь-яку іншу міжнародну спортивну подію для пропаганди агресії чи свого державного шовінізму».

Вадим Гутцайт, міністр молоді та спорту України: «Наразі триває робота щодо подальших можливих кроків та першочергових заходів для продовження санкцій і недопуску росіян і білорусів до міжнародних змагань. Якщо ж нас не почують, я не виключаю можливості, що ми будемо бойкотувати і відмовимось від участі в Олімпіаді".

Дмитро Кулеба, голова МЗС України: «Росія завоювала 71 медаль на Олімпіаді в Токіо. 45 з них виграли спортсмени, які також є членами Центрального спортивного клубу Російської армії [ЦСКА]. Армії, що чинить безчинства, вбиває, ґвалтує та грабує. Ось кого невігласи з МОК планують поставити під білий прапор, дозволивши змагатися».

Нагадаємо читачам, що на Іграх у Токіо ЦСКА представили Олена Вєсніна (яка згодом отримала державну нагороду з рук Шойгу) і Вероніка Кудерметова (яку перед початком сезону-2023 привітало керівництво Татарстану).

>>> «Мені хотілося б жити в Росії». Тенісистка Кудерметова отримала нагороду від президента Татарстану та подарувала йому ракетку

Жан Беленюк, олімпійський чемпіон Токіо з греко-римської боротьби та народний депутат: «Вони наполегливо шукають рішення в будь-якому вигляді допустити росіян та білорусів на міжнародні змагання. Зараз ведеться дискусія, як бачу, то це може просто бути у формі запитання-відповіді, мовляв «я дотримуюсь усіх пунктів олімпійської хартії, включно й проти війни». Тобто глобально, без ніякої конкретики, за що можуть притягнути того чи іншого спортсмена до відповідальності. Це буде приводом для того, щоб виступати на міжнародній арені, а МОК тоді скаже: «Ось бачите, вони за все хороше і проти всього поганого». На мою думку, буде приблизно така ситуація». [...] Авжеж після простою в один рік, вони підпишуться під тим, що їм скажуть. Думаю, що буде погоджено з НОК Росії та найвищим керівництвом Кремля, яке формулювання буде стояти, щоб воно не сильно «різало слух». Вони точно не будуть засуджувати дії Путіна в нашій країні. Тож, публічний резонанс — це те, що нам необхідно, а також дипломатична робота в Міжнародному олімпійському комітеті».

ЯКОЮ БУЛА РЕАКЦІЯ СВІТУ
"Не можуть бути основою для будь-якої конструктивної дискусії". МОК відреагував на критичні заяви України

«МОК назвав заяви України "наклепом" і відкидає їх. Зокрема, це стосується слів радника голови Офісу президента Михайла Подоляка, який засудив комітет за підтримку "жорстокості та масових вбивств", а також сказав, що наявність росіян на Олімпіаді-2024 буде "платформою для промотування геноциду".

Із критичними заявами у бік МОК виступили також президент України Володимир Зеленський, міністр молоді та спорту та президент НОК Вадим Гутцайт, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба ті інші українські офіційні особи.
"МОК рішуче відкидає ці та інші наклепницькі заяви. Вони не можуть служити основою для будь-якої конструктивної дискусії", - йдеться в заяві МОК».

На підтримку України та проти ідеї повернення росіян та білорусів на Олімпіаду висловились вісім європейських країн, серед яких саме ті, хто не пустив тенісистів на свої змагання минулого року і підтримав рішення Федерації тенісу Великої Британії щодо заборони грати на Вімблдоні (нагадаємо, що це були скандинавські країни, Естонія та Латвія також заборонили цим гравцям виступати на змаганнях на своїй території) засудили намір МОК повернути атлетів з Росії і Білорусі у міжнародний спорт.

Позицію проти повернення атлетів з Росії і Білорусі оголосили представники Польщі, Естонії, Латвії, Литви, Норвегії, Данії, а також Великої Британії та Німеччини. У Польщі та Великій Британії також додали, що працюють над створенням «міжнародної коаліції», яка об'єднається проти участі спортсменів з РФ та Білорусі в наступній Олімпіаді.

ОГЛЯД ЗАЯВ І КОМЕНТАРІВ ВІД TRIBUNА

• ПОЛЬЩА
Міністр спорту Польщі Каміль Бортнічук заявив, що поляки та інші можуть висунути МОК ультиматум в разі допущення росіян та білорусів до Парижу-2024: «Не можу уявити собі такий сценарій. Польща та Британія перебувають в авангарді зусиль зі створення міжнародної коаліції проти участі Росії та Білорусі в Олімпіаді наступного року. [Ультиматум] залежатиме від того, чи вдасться створити ефективну коаліцію країн, без яких Олімпійські ігри не могли б відбутися».

Голова НОК Польщі Анджей Красницький підтримав позицію: «До закінчення варварської війни в Україні жоден російський чи білоруський спортсмен не повинен брати участь у жодних міжнародних змаганнях, включно з Олімпійськими іграми. Польський олімпійський комітет був, є і буде солідарним з Україною, українським народом і спортсменами. Наша позиція відповідає позиції Польщі та польської влади».

• ЕСТОНІЯ
Кая Каллас, премʼєрміністерка Естонії: «Розчарована рішенням МОК дозволити російським і білоруським спортсменам брати участь в Іграх у Парижі 2024 року. Це політично й морально це неправильно. Час посилювати ізоляцію, а не поступатися Росії. Спорт є інструментом російської пропагандистської машини, ігнорувати який означає стати на бік агресії».

• ЛАТВІЯ
Підкомітет спорту Комітету освіти, культури та науки Сейму Латвії засудив заяву МОК про повернення росіян: «Дозвіл російським та білоруським спортсменам виступати в міжнародних змаганнях є підтримкою війни в Україні та російських злочинів під прикриттям нейтральності».
Латвійський олімпійський комітет заявив, що участь росіян та білорусів «неприпустима під будь-яким прапором».

Міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс: «Дозволяти російським і білоруським спортсменам брати участь у наступній Олімпіаді – аморально і неправильно. Росія продовжує свою війну проти України, її потрібно ізолювати. Як і будь-яка тиранія, вона використовує спорт у політичних цілях. МОК не повинен бути співучасником російської пропаганди»

• НОРВЕГІЯ
«З лютого минулого року Норвезька спортивна конфедерація має чітку позицію щодо того, чи слід дозволяти Росії та Білорусі брати участь у міжнародних спортивних змаганнях: у поточній ситуації це неправильно, і ми настійно рекомендуємо виступати проти цього. Ця позиція незмінна.

Вторгнення Росії в Україну є порушенням міжнародного права та сприяло створенню серйозної міжнародної ситуації з безпекою з серйозними наслідками також для спорту».

• ДАНІЯ
Голова НОК Данії Ханс Наторп також заявив, що це рішення – неприпустиме:

«Ми не вважаємо, що настав час для дискусії про те, чи варто російським спортсменам знову брати участь у змаганнях або на Олімпіаді в Парижі. З моменту вторгнення в Україну в лютому минулого року ситуація не змінилася. Навпаки. Вона загострилася.

Росіяни мають шлейф використання допінгу у спорті для своїх політичних завдань. І я думаю, що ми, принаймні, хтось в олімпійському русі, хто покінчив з цим використанням спорту та спонсорованого державою допінгу, вважаємо, що вже досить. Треба дати чіткий сигнал Росії, щоб вона зараз зупинилася.

МОК прорахувався. Якщо російські спортсмени приїдуть на Олімпіаду в Париж, я думаю, ми побачимо, як європейські країни почнуть обговорювати бойкот».

ЯКОЮ БУЛА РЕАКЦІЯ ОФІЦІЙНИХ ОСІБ У СПОРТІ КРАЇНИ-ТЕРОРИСТА

• Станіслав Поздняков, голова Олімпійського комітету РФ: «Інформацію з боку МОК сприймаю як спробу зробити крок у бік спортсменів. Але водночас, на жаль, це ще й два кроки у протилежному напрямку! Ми, як і раніше, категорично не згодні з будь-якими обмеженнями, додатковими вимогами та санкціями щодо національної належності наших спортсменів і знову пропонуються нам як умову повернення на міжнародну арену».

Поздняков у грудні 2022 року: «Наша тверда позиція полягає в тому, що спортивні перемоги наших спортсменів на міжнародній арені мають величезне значення з погляду консолідації всього нашого суспільства та величі нашої країни. Ми чуємо голоси, які закликають згорнути нашу діяльність стосовно вороже настроєних федерацій, по суті, закликають до бойкоту, який автоматично викине наших спортсменів на узбіччя. Але й того ж домагаються наші західні опоненти, які вторять маргінальним антиросійським настроям, змішують спорт із політикою та ставлять хрест як мінімум на двох поколіннях спортсменів. Це не відповідає позиції президента нашої країни, який дуже трепетно ставиться до проблем спортсменів, знаходячи можливості для вирішення їхніх проблем»

• Олег Матицин, міністр спорту РФ: «МОК у своєму рішенні говорить про можливість допуску спортсменів, намагаючись показати гнучкість своєї позиції. Водночас вважаємо неприпустимим визначати для спортсменів особливі умови участі, які не відповідають Олімпійській хартії, принципам рівноправності та справедливості. Жодна політика не може і не повинна втручатися у спорт, тут немає місця спекуляціям про СВО (війну – прим.)».

Матицин у грудні 2022 року: «Хочу висловити вдячність кожному спортсмену та тренеру, що він гордо несе звання спортсмена та громадянина нашої великої країни. Для нас величезна честь, що президент Російської Федерації приділяє таку увагу розвитку спорту, переживає за наші успіхи та проблеми, завжди показує, що він – капітан нашої великої команди, прапор якої ми несемо. Ми просто зобов'язані виправдати його довіру . І в Пекіні, і в Токіо був подвиг, ми подолали важкий період боротьби з ковідом. Сьогодні, коли ми переживаємо час випробувань, час тиску, спортсмени і ми, керівники, маємо бути на передовій».

• Шаміль Тарпіщєв, Президент Федерації тенісу РФ: «впевнений, що на Олімпійських іграх у Парижі російські спортсмени будуть представлені». «Все до цього йде. На Заході вже розуміють, що спорт без Росії збіднюється та інтерес зникає. Про це говорять, зокрема, й останні висловлювання наших колег зі США. У нашій країні багато видатних людей та, природно, на будь-якому заході відсутність російських спортсменів знецінює саму суть змагань».

- Про виступ тенісистів на Азійських Іграх: «У тенісистів відбір на Олімпійські ігри лише за рейтингом на кінець травня після Відкритого чемпіонату Франції. У нас все залежить від рейтингу. Де очки набирати, якщо брати участь у Азійських іграх? Сенсу в участі [в Азійських Іграх] немає».

- Про заклик ФТУ до ізоляції росіян і білорусів: «Та хай вимагають, що хочуть. Я ніяк не реагую на такі заяви. Сенс мені опускатися до цієї нісенітниці? Я не хочу диспуту. Вони для мене ніхто. Я не маю жодного страху вже давно. Не бачу сенсу це обговорювати. Мені треба бути вище бійки і робити свою справу».

І на завершення ось декілька світлин із спортивними топ-чиновниками РФ з форуму «Росія – спортивна держава», яке наприкінці вересня приймало місто Кемерово на новій льодовій арені «Кузбасс-арена». Раніше ми вже писали, що за наказом губернатора області Сергія Цивільова, чоловіка родички володимира утіна, регіон перейменували з Кузбасс на Куzбасс. У грудні Федерація тенісу РФ нагородила Цивільова своїм «тенісним Оскаром». Політик отримав «Русский Кубок» у номінації «За внесок у розвиток тенісної інфраструктури Росії».
 

Додано admin:  31/01/23 19:30  Переглядів: 10 927   Рейтинг:: -1  
0 1
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм іменем.

Інформаційне повідомлення

Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі в даній статті.